Mīts Nr.1

Pareizu stāju nodrošina muskuļu piepūle. Atgādinājumi turēt taisnu muguru, atvilkt plecus, ievilkt vēderu, sēžu u.tml. palīdz veidot labu stāju. 

Šis ir ļoti populārs mīts, ko bieži dzird gan no vecākiem, gan skolotājiem, gan profesionāļiem. Tomēr par spīti labajiem nodomiem iedarbība izrādās ir gluži pretēja – personas koordinācija un sekojoši stāja pat pasliktinās. Pētījumi rāda, ka centieni “stāvēt taisni” ir nelabvēlīgi koordinācijai un arī elpošanai. Bet domāšana par stāju kā par piepūli neizraisošu aktivitāti mazina muskuļu aktivitāti un uzlabo koordināciju, samazina riskus zaudēt balansu un pakrist, kas sevišķi attiecināms uz personām gados.

No tā izriet, ka savu skolnieku balansu un koordināciju tādās disciplīnās kā deja, cīņu sports, vingrošana u.c. pasniedzējiem ir iespējams uzlabot saistībā ar stāju izvēloties valodu, kas uzsver mazāku piepūlēšanos. 

Rajal G Cohen et al. Lighten Up! Postural Instructions Affect Static and Dynamic Balance in Healthy Older Adults, Innov Aging. 2020