Veic ieelpu, elpo dziļi, elpo caur diafragmu, elpo ar vēderu – tās ir frāzes, ko nekad nedzirdēsiet no Aleksandra tehnikas pasniedzēja. Aleksandra tehnikas pasniedzēji palīdz atjaunot vieglu elpošanu un panākt skaidru, spēcīgu balsi. Un blakusefekti bieži vien ir iekšējs miers un pašpārliecinātība.
Kā tas tiek panākts?
Aleksandra tehnika nav vēl viena tehnika kā “elpot vai lietot balsi pareizāk”, bet to savu ieradumu apzināšanās, kas kavē vispārēju optimālu ķermeņa darbību.
Elpošana ir pārsteidzoši kompleksa smalki saskaņotu automātisku procesu virkne, kas nodrošina, lai optimāls gaisa daudzums tiek saņemts tieši tad, kad tas ir nepieciešams. Un nav ne mazākās iespējas, ka cilvēka prāts spētu pieņemt labākus lēmumus par to, kad un kā elpot sekundi pēc sekundes. Jeb citiem vārdiem, mēs nevaram sevi elpināt paši! Ja tomēr mēs mēģinām kontrolēt savu elpošanu, tad neizbēgami iejaucamies un tai traucējam.
Bez apzinātiem mēģinājumiem “elpot pareizi/dziļi/ar diafragmu/vēderu utt. iejaukšanās ikdienas elpošanas procesos notiek arī neapzinātos veidos. Daži no tiem:
• elpas aizturēšana koncentrējoties un piepūloties;
• elpas aizturēšana pie spēcīgām emocijām;
• sekla un ātra elpošana;
• aktīva elpošanas veikšana “pārrakstot” dabīgo elpošanas ritmu – tā vietā, lai elpošanai ļautu notikt pašai no sevis.
Apzināta pievēršanās elpai jau izmaina dabīgo elpošanas ritmu un reizēm var radīt sajūtu par elpas trūkumu. Tāpēc Aleksandra tehnikas pasniedzējs var būt ļoti noderīgs, lai palīdzētu nokļūt pie vieglākas elpošanas, skanīgākas balss un parādīs, kā mazināt traucējošos ieradumus ikdienas dzīvē. Aleksandra tehnika nemāca kā elpot pareizi – tu jau pats to zini, cik vien tas aiz gadiem krātās ieradumu nastas ir aizmirsies.
Caur pieredzi ir iespējams atkal atjaunot uzticēšanos savai elpai, ka tā vienmēr notiks pati no sevis. Tāpēc nav nepieciešams “ievilkt elpu”. Bet izelpot? Izelpa izvada no plaušām karbona dioksīdu un atbrīvo vietu jaunai ieelpai. Un izelpas laikā varam runāt, dziedāt un veidot dažādas skaņas. Izelpa ir ārkārtīgi adaptīvs process, kas nodrošina vienlaicīgu balss lietošanu un elpošanu.